Про марафон

Марафо́нський біг або марафо́н — спортивні змагання з бігу на дистанцію, що складає 42 км 195 м.

Назва Марафонський біг пов’язана з легендою про давньогрецького воїна, який пробіг 42 км 195 м із поселення Марафон до Афін, щоб принести звістку про перемогу греків над персами. Це сталося у 490 р. до н. е. Таким чином воїн увічнив пам’ять про перемогу грецьких військ Мільтіада, а в легкій атлетиці з’явився такий вид змагань, як біг по шосе на найдовшій дистанції (42 км 195 м), тобто марафон (або марафонський біг).

В наш час такі змагання вперше відбулися на Перших Олімпійських іграх 1896 року в Афінах (ідею особисто схвалив П’єр де Кубертен). Причому біговий маршрут відповідав історичному — від міста Марафон до Афін. Цей самий маршрут повторено в 2004 році на XXVIII Олімпійських іграх у Афінах, а також покладено в основу маршруту Афінського класичного марафону.

Надалі марафонській біг є постійною олімпійською дисципліною, щоправда його довжина на початку ХХ століття не раз варіювалася, доки зрештою, не була офіційно зафіксована у 1921 році Міжнародною Федерацією Легкої Атлетики (IAAF) на позначці: 42 км 195 м.

Першим переможцем у олімпійському марафонському забігу був Спіридон Луїс, звичайний грецький водоноша, яки показав результат 2 години 58 хвилин 50 секунд. Для порівняння у 1980 році кращим був результат австралійця Д. Клейтона 2 години 9 хвилин 01 секунда, а теперішнім світовим рекордом з цієї дисципліни є результат, що його показав ефіопський професійний бігун Хайлє Гебрселассі (Haile Gebrselassie) під час Берлінсього марафону 30 вересня 2007 року — 2 години 4 хвилини 26 секунд.

У 1984 році на XXIII Олімпійських іграх у Лос-Анжелесі вперше було проведено жіночий марафон (як олімпійська дисципліна). Кращий в світі результат серед жінок у марафонському забігу було показано англійкою Полою Редкліфф під час Лондонського марафону 13 квітня 2003 року — 2 години 15 хвилин 25 секунд; однак цей час досягнуто у змішаному (тобто за участі як жінок, так і чоловіків) марафоні; рекордсменкою суто жіночого забігу на марафонську відстань є також Пола Редкліфф, але вже з часом 2 години 17 хвилин 42 секунди (показаний також під час Лондонського марафону, 17 квітня 2005 року).

У теперішній час в більшості країн світу проводяться свої, як професійні, так і аматорські, марафонські забіги (загалом понад 800), зазвичай приурочені до якихось національних свят чи подій. Наймасовіші і найпрестижніші, зокрема Бостонський, Нью-Йоркський, Чиказький, Лондонський та Берлінський марафони включені в серію World Marathon Majors, на них в тому числі відбуваються етапи кубка світу для спортсменів-професіоналів. Афінський класичний марафон, удостоєний «золотого статусу» Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій[2].

Ця стаття взята з Української Вікіпедії “Марафонський біг”

2 comments to Про марафон

Напишіть відгук

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>